goldenlist.png

THE golden list of 2020

2020 FEATURE SCREENPLAYS WINNERS

1st Place - The Golden Script Winner

Christine Pfeiffer Stocke

First Runner Up

2nd Place - The Silver Script Winner

John F. Sarno

The O'Malley

3rd Place - The Bronze Script Winner

Bill Labonia

The Old Bug

2020 FEATURE SCREENPLAYS FINALISTS

Sophie Hexter

W.SMITH

Sarah Bellwood

Outcast

Amos Bartolini

Penguins​

Nijean Philippe

There Is No One In Hell

John F. Sarno

The O'Malley

Keith and Cassie Hayasaka

Blood Law

Frank Hays

La Famiglia

Tony Grady Martin

Maidens of Babylon

Ellery Bock

The Sins of the Many

Adam Simmel

The Viciouses​

Adriana Rossarolla

God is a Butterfly

Emily Redinbo

The Separating Sickness

Bill Baxter

Alec Guinness: A Kind of Victory

James Barron

The Narrator

Justin Hayward, James A. Allen

ZAPP

Bill Labonia

The Old Bug

Robbie Lemieux

Fester

Christine Pfeiffer Stocke

First Runner Up

Hoyt Richards

Away With My Heart

Christopher Hooton

Observance

2020 FEATURE SCREENPLAYS SEMIFINALISTS

Rangeley Wallace

Redwood Summer

Nabil Elassi

Float Like a Butterfly, Sting Like a Bee

Sophie Hexter

W.SMITH

Jon Robert Mackenzie

North Country Boy

Sarah Bellwood

Outcast

Agne Serpytyte

The Infinity Game

David Luz

Murder Me

Matthew Papadopoulos

The Real Thing

Amos Bartolini

Penguins

Katherine M Waters

The Lucky Loo Flush

Jessica Landry

My Only Sunshine

Nijean Philippe

There Is No One In Hell

Anthony Etherington

Epsilon

John F. Sarno

The O'Malley

Robert Tolz

Renaissance Man

Keith and Cassie Hayasaka

Blood Law

Debbie Simmons

The Next Victim

Frank Hays

La Famiglia

Judah Ray

Unorthodox

Tony Grady Martin

Maidens of Babylon

Colmcille Donston, Marcos Larancuent

Power Down

Kostan Chess

Cut the Cord: The Hedgehog's Leap​

Ellery Bock

The Sins of the Many

Adam Simmel

The Viciouses​

B K

Giant

Adriana Rossarola

God is a Butterfly

Emily Redinbo

The Separating Sickness

Bill Baxter

Alec Guinness: A Kind of Victory

Scott Corbett

Capsized

James Barron

The Narrator

Justin Hayward, James A. Allen

ZAPP

Tracy Schumer

Opposition Research

Bill Labonia

The Old Bug

Robbie Lemieux

Fester

Christine Pfeiffer Stocke

First Runner Up

Hoyt Richards

Away With My Heart

Christopher Hooton

Observance

2020 FEATURE SCREENPLAYS QUARTER-FINALISTS

Joe Cyr

Duty, Honor, Country

Rangeley Wallace

Redwood Summer

Derek Nicoletto

A Tent on Jupiter

Mohammed Mamdouh

Everglow

Frank Hays

Circus Animals

Nabil Elassi

Float Like a Butterfly, Sting Like a Bee

Bruno Gil Gonzalez

Sunday Night

Shia LaBeouf

Minor Modifications

Sophie Hexter

W.SMITH

Jordan Galland

Devil's Fork

Jon Robert Mackenzie

North Country Boy

Sarah Bellwood

Outcast

Agne Serpytyte

The Infinity Game

Sharon Allbright

Saving C. Quinn Smith

David Luz

Murder Me

Matthew Papadopoulos

The Real Thing

Matthew Rafferty, Philip A McCarthy

Brothers

Amos Bartolini

Penguins

Katherine M Waters

The Lucky Loo Flush

Jessica Landry

My Only Sunshine

Maria Abdelrahman

My Land, My Nile

Nijean Philippe

There Is No One In Hell

Anthony Etherington

Epsilon

S J Bennett

Tollemache

John F. Sarno

The O'Malley

Vítor Kappel

Wings

Steve Blame

Operation Pink Beret

Robert Tolz

Renaissance Man

Keith and Cassie Hayasaka

Blood Law

Debbie Simmons

The Next Victim

Hedyeh Bozorgzadeh

Brother, Man

Frank Hays

La Famiglia

Judah Ray

Unorthodox

Allasigga Jonsdottir

Volcano Kid

Tony Grady Martin

Maidens of Babylon

Colmcille Donston, Marcos Larancuent

Power Down

Kostan Chess

Cut the Cord: The Hedgehog's Leap

Charles Leipart

A Kind of Marriage

Hoyt Richards, Lawrence Nelson

Invisible Prisons

Valeria Vallejos

It Was Written

Ellery Bock

The Sins of the Many

Anjali Bhushan, Amit Khullar

Edge of Paradise

Adam Simmel

The Viciouses

Jeremy Storey

Seraphim's Miracle

Lyndal Simpson

Sun Woman, Moon Man

Daniel Woburn

The Hotel Barbers

Wale Atoyegbe

Two Nooses

Patrick McGrath

Parallel Universe

Paul Abell

Swings and Roundabouts

Craig Fones, Larry Coulter

That '80s Guy

Alex Sosin, Rob Knoll

Forgotten

B K

Giant

Jenny Gabrielle

Time

Adriana Rossarola

God is a Butterfly

Emily Redinbo

The Separating Sickness

Bill Baxter

Alec Guinness: A Kind of Victory

Scott Corbett

Capsized

James Barron

The Narrator

Jessi Thind

All-American

Justin Hayward, James A. Allen

ZAPP

Tracy Schumer

Opposition Research

Bill Labonia

The Old Bug

Robbie Lemieux

Fester

Rick Limentani

Shutters Down

Charles Carroll

State Colony

Aaron Pope and B. Gautham

Light Years From Home

 Sumathy Ram & Charles Leopardo

LAJJAWATI

Christie Conochalla

Finding Yesterday

Christine Pfeiffer Stocke

First Runner Up

Hoyt Richards

Away With My Heart

Christopher Hooton

Observance

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn

Terms & Privacy Policy

© 2016-2020 The Golden Script Competition

FILM FEST GLOBAL LTD.